Rebelz Hacker Grup

Rebelz Hacker Grup

Welcome To Rebelz Hacker Grup
 
ForumKërkoRegjistrohuidentifikimi
Ky Forum Eshte i Mbyllur Kontakto : Mergimi-1996@live.com
Tema Fundit
» me shenuar ne MSN nga ana e kundert
Sun Nov 28, 2010 3:37 pm nga BeLii

» Si te krijoni wallpapers
Sat Nov 27, 2010 3:08 pm nga BeLii

» Mesim i tersishem rreth ndertimit te kompjuterit‏-Shpjeguar me FOTO
Mon Jan 25, 2010 2:11 pm nga ilia vasili

» befasoje dikond sen i fort
Fri Jan 15, 2010 1:26 pm nga Mergim1

» Kush Doni të fitoj tek Shpija e Kosovës
Sun Jan 03, 2010 4:19 am nga Mergim1

» hiii une jam endrit elezi
Sat Jan 02, 2010 5:03 am nga Th3 Crack3r C0d3

» Apliko Per Grade
Sat Jan 02, 2010 5:02 am nga Th3 Crack3r C0d3

» Counter Strike (SHqip)
Fri Jan 01, 2010 8:09 am nga Mergim1

» Ja nje Logo nga une !!!
Fri Jan 01, 2010 4:41 am nga Th3 Crack3r C0d3

Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
CoLd-TroJaN (333)
 
KosovaPower (310)
 
Mergim1 (94)
 
systemh4ck (90)
 
nDr!q!M a.k.a VirusSs! (84)
 
DorannTi (18)
 
RiNNoHaCKeR (17)
 
Th3 Crack3r C0d3 (13)
 
Erdd.X (13)
 
Unstoppable (10)
 
Statistikat
Forumi ka 59 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri elis83

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 997 artikuj v 707 temat
10 lajmet e fundit

Share | 
 

 Krimbi i parë për iPhone

Shko poshtë 
AutoriMesazh
CoLd-TroJaN
Antar i Plote
Antar i Plote
avatar

Posts : 333
Join date : 20/12/2009
Age : 20

MesazhTitulli: Krimbi i parë për iPhone   Sun Dec 27, 2009 11:42 am


Krimbi i parë për iPhone
Nuk iu është dashur shumë kohë hakerëve për të shfrytëzuar një lëshim të rrezikshëm që është i pranishëm tek celularët e “thyer” (Jailbroken) iPhone
Ky lëshim në rend të parë u përfol më herët gjatë këtij muaji kur një haker nga Holanda morri nën kontroll iPhone të modifikuar dhe u dërgoi pronarëve një SMS që u kërkonte një pagesë për instruksione rreh mënyrës sesi të mbrojnë pajisjen e tyre. Ai më vonë u tërhoq dhe postoi një arnim pa pagesë, por në atë moment ”macja doli nga thesi”.

Të kthehemi përsëri në ditën e sotme dhe tani lirisht mund të themi se kemi krimbin e parë të dëmshëm që sillet në pajisjet e “thyera” (Jailbroken) iPhone dhe iPod Touch. Sipas raporteve, krimbi veçohet me një formë komandë-dhe-kontroll ngjashëm sikurse me një PC Botnet tradicional. Ai konfiguron dy skripta startua, një prej të cilave shfrytëzohet për të ekzekutuar krimbin keqbërës gjatë nisjes së pajisjes, dhe tjetri shfrytëzohet për të bërë një lidhje në një serverë në Lituani në mënyrë që të ngarkohen të dhënat e vjedhura dhe të merret pajisja nën kontroll nga “magjistari i nisjes”.

Krimbi punon duke ndryshuar fjalëkalimin burimor normal “alpnie" të cilin e ka vendosur Apple në firrmware të fabrikuar. Ai sulmon bashkësi të IP-ve nga një bashkësi më e gjerë e ISP-ve, duke përfshirë UPC, Optus dhe T-Mobile.

Arnimi i rekomanduar është restaurimi i iPhone Jailbroken në firmuare të fabrikuar të Apple.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Krimbi i parë për iPhone
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Rebelz Hacker Grup :: Informatika :: Perparimi i Teknologjis dhe Zbulimet Shkencore-
Kërce tek: